Пређи на главни садржај

О пројекту

Сажетак пројекта:


Желимо да своју школу учинимо модерном установом у којој ће настава бити усклађена са савременим европским образовним тенденцијама. Желимо да наставу осавременимо и обогатимо иновативним методама и облицима рада подржаним употребом ИКТ. Основни циљ нам је унапређење постигнућа ученика и њихово оспособљавање за функционалну примену знања и формирање вредносних ставова неопходних за живот и рад у савременом друштву. У складу са европским образовним тенденцијама, желимо да код ученика развијемо компетенције за комуникацију и сарадњу, функционалну, дигиталну и медијску писменост; да подстичемо њихову креативност и критичко мишљење. Желимо да им омогућимо окружење у коме ће имати прилику за комуникацију и сарадњу са ученицима из других земаља и тако развијати интеркултуралност, толеранцију и свест о поштовању различитости.
   Да бисмо ученицима омогућили све наведено, неопходно је да код наставника повећамо мотивацију за нове облике стручног усавршавања којима ће развити компетенције за примену нових метода и алата у свакодневном наставном процесу и употребу нових технологија.
   Шест наставника ће похађати три одабрана курса на којима ће се упознати са иновативним методологијама и праксама и развијањем ученичких компетенција уз употребу  ИКТ. Након завршетка курсева наставници ће научене сардржаје применити у свакодневном раду са ученицима.  Очекујемо да ће примена нових метода унети освежење у учионице и позитивно утицати на мотивацију ученика. Оснажиће њихове компетенције, повећати њихову ангажованост, што ће довести до бољих резултата учења. Наставници полазници курсева ће организовањем обуке своја знања и искуства пренети другим наставницима чиме ће се позитивни ефекти проширити на што већи број ученика.
 Очекујемо да ће интензивнија примена нових облика рада довести до повећања квалитета наставе и успеха ученика, што нам је један од основних стратешких циљева. Период мобилности омогућиће наставницима повећање језичких вештина и остваривање контаката на међународном нивоу. Тако ће наставници бити оснажени за чешће интегрисање међународне сарадње у свакодневни наставни процес. Школа ће бити у могућности да изврши шири утицај на локалну заједницу, преношењем својих искустава и практичних примера.
 Резултати евалуације пројекта биће пажљиво размотрени и интегрисани у даљи стратешки развој институције. Послужиће за дефинисање наредних циљева, планирање будућих активности и унапређење Школског развојног плана.


"This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein" 

Популарни постови са овог блога

Дисеминација се наставља...на пожешком радију

Прилог о нашем пројекту на пожешком радију: http://radiopozega.rs/pozeski-prosvetari-bili-na-strucnom-usavrsavanju-u-italiji/

Дисеминација у вртићу

    Пре неколико месеци сам упознала колеге из вртића у Косјерићу, што нам је дало идеју да и на овом месту можемо да причамо о теми којом се на блогу бавимо. На ово нас је подстакла и чињеница да је ова предшколска установа веома заинтересована за учествовање у пројектима, мада је овај другачији од свих у којима су наставници и васпитачи са простора Србије имали прилике да до сада учествују.   Предшколска установа „Олга Грбић“ је од почетка ове године укључена у реализацију 3 пројекта, што овом вртићу, скромном по броју запослених, али значајном по улози коју заузима у свом окружењу, даје предзнак мотивисан   и пружа могућност да и надаље буде одабран за финансирање у различитим областима. Надајмо се да ће овог пута то бити и мобилност!      За дисеминацију смо одабрали Васпитно-образовно веће које је у просторијама установе одржано у среду, 25.4.2018. Пренела сам искуства која смо имали у писању пројекта и указала на релевантне тачке на које треба обратити пажњу, објаснила чему

Радионице за наставнике

„Знање се умножава дељењем“, каже стара изрека. Учесници мобилности желели су да своја знања поделе са што већим бројем наставника. Организовано је шест радионица на којима су презентовани садржаји курсева и приказани начини на које се неке од иновативних метода могу имплементирати у свакодневни наставни рад. На радионици Бити задовољан у школи: стратегије и вештине за наставнике представљене су неке од стратегија за побољшање комуникације и сарадње, као и методе савладавања стреса коме смо свакодневно изложени у настави. Представљени су и неки од ресурса који се могу користити у настави и стручном усавршавању наставника, као што је платформа ТЕД ( https://www.ted.com/talks ). Радионица Креативност, критичко мишљење, комуникација и сарадња у школама представила је начине за повећање мотивације ученика. Кроз примере активности које се могу организовати у учионици показано је како се код ученика могу развијати важне компетенције – креативност и критичко мишљење. Говорено ј